evyapimiyogurt (600 x 459)

Çocukluğumuzda hazır yoğurt aldığımızı hatırlamam. Mahalle sütçüsünden alınan sütlerle mayalanırdı yoğurdumuz, şimdilerde parmakla sayılabilecek kadar az kaldı yoğurdunu evde yapan. Halbuki ne kadar da kolay değil mi?

Malzemeler;

  • 1 Lt Süt ( Bulabiliyorsanız açık satılanlardan, yoksa günlük süt öneririm.)
  • 1 dolu tatlı kaşığı yoğurt ( oda ısısında )

Yapılışı;

Sütünüzü çelik bir tencereye alıp kaynamaya bırakın. Ara ara sütü karıştırarak havalandırın, kaynamaya başlayan sütün altını kısarak 15-20 dakika kadar bu şekilde kaynatmaya devam edin. Ateşten aldığınız sütü ılınmaya bırakın, mayalama için ideal sıcaklık derecesi ort.40 – 45 arasıdır, dereceniz varsa kontrol ederek mayalama yapabilirsiniz. Yoksa eski usul küçük parmağınızı süte daldırın, eğer parmağınız birkaç saniye sütün içerisinde kalabilecek kadar ılınmışsa mayalama yapabilirsiniz demektir.

Ilınan sütünüzden birkaç kaşık sütü bir kaseye alın, bu kasenin içerisine mayalık ayırdığınız yoğurdu da ekleyerek çözünmesini sağlayın ve süte ilave edip iyice karıştırın. Yoğurdunuzu aynı tencerede mayalamak istiyorsanız kapağını kapatın ve tencereyi kalın bir örtünün üzerine oturtarak iyice sarıp sarmalayın. Ben yoğurdu çömlek kaplarda mayalıyorum ( kabın ağzını folyolayıp ) sizde daha küçük kaplarda denemek isterseniz mayayı süte karıştırdıktan sonra sütü kaplara pay edip sarabilirsiniz. 5-6 saat mayalandırdıktan sonra yoğurdu açıp buzdolabına alarak dinlendirin. ( Kapağı açık şekilde ) Buzdolabında dinlendirme işlemi 1 tam gün olursa daha iyi bir kıvama sahip olursunuz. Minimum 5-6 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. ( Yoğurtlarınızı dolapda dinlendirdikten sonra kapağını kapatıp muhafaza edebilirsiniz. )

Afiyet Olsun..